اولین بزرگراه هوشمند درهلند با علامتهای درخشان در شب افتتاح شد [فیلم]

اولین بزرگراه هوشمند درهلند با علامتهای درخشان در شب افتتاح شد [فیلم]

0
1
7

حرکت به سمت هوشمند سازی یک حرکت سریع و جذابی است که هر روز فضای بیشتری را در میان گجت ها و ابزارهای اطراف ما از آن خود می کند.ساخته شدن گوشی های هوشمند،ساعت هوشمند،خانه هوشمند و حالا هم جاده ی هوشمند نشان از تغییرات اساسی در دنیای اطراف ما است.

رانندگان در هلند در حال حاضر می توانند در یکی از این جاده های هوشمند حرکت کنند و از علامت های درخشان و نشانه هی مخصوص و شب تاب برای رانندگی بهتر کمک بگیرند.N329 نام بزرگراهی در شهر Oss است که با کمک شرکت Heijmans و طراحی شرکت Roosegaarde تبدیل به اولین بزرگراه هوشمند شده است.

این ایده با نام "جاده هوشمند"توسط این دو شرکت و با ایجاد نوارهای مخصوص شب تاب در اطراف جاده برای دید بهتر در شب و در سال 2012 بصورت گسترده و با طرحی حرفه ای شروع شد.شاید در ابتدا که نام جاده هوشمند را می شنویم به یاد اینترنت و ابزار هوشمند دیگر بیافتیم و این نام ما را گمراه کند اما حقیقت این است در این جاده از اینترنت خبری نیست اما تکنولوژی های بکار رفته در این جاده هوشمند بسیار پیشرفته و با هدف ایجاد تعامل بهتر بین جاده و راننده و پایداری بیشتر اتومبیل ها درون این جاده است.

جاده هوشمند هلند

علامت های بکار رفته در این جاده از انرژسی خورشیدی بهره می برند و در روز شارژ خود را از نور خورشید می گیرند و هنگامی که تاریکی شب فرا می رسد روشن شده و تا 10 ساعت نوردهی دارند در حالی که به هیچ منبع برقی متصل نیستند و برای دید خوب در شب بسیار عالی کار میکنند.

جاده هوشمند هلند

آزمایشات فراوانی بر روی این تجهیزات صورت گرفته و دوام و کارایی آنها استانداردهای لازم را کسب کرده و در یک محیط واقعی نیز کار می کنند.البته این ابتدای کار است و قرار است تحت نام جاده هوشمند سیستم های جدیدی نیز وارد جاده ها شوند.یکی از این سیستم ها رنگ های پویا هستند که با حساسیت های خودشان می توانند دمای هوا را تشخیص داده و بصورت علامت هایی بر کف جاده ها برفی بودن یا لغزنده بودن جاده را به راننده گوشزد کنند.

چراغ تعاملی Interactive light هم از ایده های دیگری است که در آینده باید در جاده ها ببینیم.این چراغ ها تنها زمانی روشن می شوند که اتومبیلی درون جاده در حال حرکت می باشد. این یعنی درون جاده تنها فضایی روشن است که اتومبیل در حال حرکت است و پس از گذشتن اتومبیل از سطح جاده چراغ ها خاموش می شوند و منتظر اتومبیل بعدی می مانند.

جاده هوشمند هلند

جاده هوشمند هلند

جاده هوشمند هلند

جاده هوشمند هلند

جاده هوشمند هلند

در ویدئوی زیر طرح اجرا شده بر روی بزرگراه هلند را با هم میبینیم:

دانلود فیلمدیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

با عضویت در سایت بیتنا می‌توانید به‌راحتی کامنت گذاشته و یا به کامنت های دیگران رأی دهید
دیدگاه کاربران مهمان پس از تائید نمایش داده خواهد شد
اعتبار سنجی کاربر