تقابل قدرت ابررایانه‌های دیروز با گجت‌های هوشمند امروز

0
0
1

هفتاد سال پیشرفت در حوزه تکنولوژی و فناوری ما را امروز به جایی رسانده است که قدرت پردازشی دستگاه‌هایی در ابعاد کوچک و جیبی برابر با قدرت ابر رایانه‌های چندین دهه قبل است. به تازگی یک اینفوگرافی منتشر شده است که مقایسه ای جذاب میان ابررایانه ها، کنسول های بازی، ساعت های هوشمند و گوشی های هوشمند را به تصویر کشیده است.

به عنوان نمونه، قدرنمدترین ابررایانه حال حاضر جهان که یک ابررایانه چینی با نام Tianhe-2 می باشد که توانایی پردازش 33.86 پتافلاپ (PFLOPS) را دارا می باشد، قدرتی برابر با 18400 کنسول بازی پلی استیشن 4 را دارد.

گوشی گلکسی سامسونگ S6 که در حال حاضر جزء قدرتمندترین گوشی های هوشمند به حساب می آید، قدرتی 5 برابر کنسول بازی پلی استیشن 2 دارد که در سال 2000 وارد بازار شده است. این مقایسه جذاب تر خواهد شد وقتی بدانید این گوشی هوشمند 138 گرمی توان پردازش 34.8 گیگافلاپ (GFLOPS) دارد و این میزان 2,900,000 برابر ابررایانه IBM 704 با توان پردازشی 12,000 فلاپ می باشد که اندازه ای برابر با یک اتاق داشته است و در سال 1954 تولید شده است.

علاوه بر این، گوشی اپل آیفون 4 که هنوز خیلی قدیمی نشده است، قدرتی برابر با ابررایانه Cray-2 دارد که 25 سال قبل از آن در سال 1985 تولید شده است. و پس از آن ساعت اپل به بازار آمده است که قدرتی 2 برابر با آیفون 4 را در داخل یک ساعت هوشمند قرار داده است.دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

با عضویت در سایت بیتنا می‌توانید به‌راحتی کامنت گذاشته و یا به کامنت های دیگران رأی دهید
دیدگاه کاربران مهمان پس از تائید نمایش داده خواهد شد
اعتبار سنجی کاربر