سومین همایش ملی زبان‌شناسی رایانشی

سومین همایش ملی زبان‌شناسی رایانشی

0
0
0

در این همایش ، متخصصین حوزه زبان شناسی رایانشی به ارائه دستاوردهای پژوهشی خود با محوریت زبان فارسی خواهند پرداخت و گزارشی از آخرین یافته های خود را در تمامی حوزه‌های مرتبط با زبان شناسی رایانشی، پردازش زبان طبیعی و فناوری اطلاعات و ارتباطات ارائه خواهند کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه؛ سومین همایش ملی زبان‌شناسی رایانشی در روزهای 28 و 29 آبان ماه 1393 در دانشگاه صنعتی شریف برگزار می‌گردد. در اين همايش كه به همت مركز زبان‌ها و زبان‌شناسی دانشگاه صنعتی شريف برگزار مي‌شود، 53 مقاله در زمینه‌های نظری و کاربردی و حوزه‌هایی چون زبان‌شناسی، علوم شناختی، پردازش متن و گفتار، ترجمه ماشینی، طراحی موتورهای جستجوگر، بازيابي اطلاعات و پردازش اسناد و همچنين تهية پیکره‌های زبانی ارائه مي‌شود. 

بنا بر این گزارش؛ مقالات ارائه‌ شده در این همایش، طیف گسترده‌ای از پژوهش‌های مرتبط با حوزه پردازش زبان طبیعی و مطالعات کاربردی در زمینه زبان‌شناسی رایانشی را در بر می‌گیرد. از مجموع مقالات پذيرفته‌شده در اين همايش، 38 مقاله به صورت شفاهی و 15 مقاله به صورت پوستر ارائه مي‌گردند.

گفتنی است، همزمان با برگزاری همایش، نمایشگاهی از دستاوردهای علمی و محصولات کاربردی مرتبط با حوزه پردازش زبان طبیعی تشکیل خواهد شد و پژوهشکده‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان مرتبط با موضوع، توانمندی های خود را در زمینه تولید محصول بومی به نمایش خواهند گذاشت.

در سومین همایش ملي زبان‌شناسی رایانشی چهره‌های شاخص و استادان مطرح در حوزة زبان‌شناسی رایانشی و زمینه‌های مرتبط در سطح ملی و بین‌المللی از جمله پروفسور جری رابرت هابز، دكتر كامبيز بديع و دكتر كمال خرازی حضور خواهند داشت.

پروفسور هابز دانشمند برجسته و پژوهشگر ارشد علوم رایانه‌ای دانشگاه کالیفرنیای جنوبی است. وی همچنین سردبیر بخش هوش مصنوعی انتشارات آلبکس، رییس سابق انجمن زبان‌شناسی رایانشی امریکا و عضو همکار انجمن هوش مصنوعی امریکا می‌باشد. پروفسور جری هابز در سال 2013 جایزه یک عمر فعالیت و دستاورد را از انجمن زبان‌شناسی رایانشی دریافت کرده است.

دكتر بديع عضو شورای علمی پژوهشکده فناوری اطلاعات موسسه تحقیقات ارتباطات و فناوری اطلاعات، استاد وابسته دانشکده علوم مهندسی دانشگاه تهران و سردبیر مجله بین‌المللی فناوری ارتباطات و اطلاعات است.

دكتر خرازی عضو هیئت علمی دانشکده روان‌شناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران و رئيس هیئت امنای پژوهشکده علوم شناختی است. وی سخنران مدعو همايش بوده و در حوزه علوم شناختی به سخنرانی خواهد پرداخت.

علاقه مندان می توانند برای كسب اطلاعات بيشتر در مورد همايش به وبگاه http://clconference.sharif.ir مراجعه نمایند.دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

با عضویت در سایت بیتنا می‌توانید به‌راحتی کامنت گذاشته و یا به کامنت های دیگران رأی دهید
دیدگاه کاربران مهمان پس از تائید نمایش داده خواهد شد
اعتبار سنجی کاربر