رشته ای از فیبر نوری که می تواند کل ترافیک اینترنت در دنیا را جابجا کند

رشته ای از فیبر نوری که می تواند کل ترافیک اینترنت در دنیا را جابجا کند

0
0
0

محققان در آمریکا و هلند به دستاوردی جدید در زمینه اینترنت و شبکه رسیده اند. آنها به کمک یک رشته کابل فیبر نوری به طول یک کیلومتر توانسته اند نرخ تبادل اطلاعات را تا 255 ترابیت بر ثانیه بالا ببرند که 2500 برابر سریعتر از فیبرهای تجاری است!

آنها از کابل های معروف به multicore یا چند هسته ای که هفت کانال مجزا دارند، استفاده کرده اند، اما این سخت افزار به تنهایی باعث ثبت چنین سرعتی نشده. آنها 50 موج حامل دیتا را در هفت هسته فشرده کرده اند و به هرکدام از این هسته ها به کمک spatial multiplexing یا مالتی پلکسینگ فاصله ای تا 5.1 ترابیت بر ثانیه توانایی داده اند. هرکدام از تکنولوژی های ذکر شده به تنهایی فناوری جدیدی است و نتیجه این همه نوآوری، ثبت سرعت 255 ترابیت بر ثانیه (31.8 ترابایت بر ثانیه) است که به گفته وبسایت ExtremeTech برای مدیریت و جابجایی کل دیتای موجود در اینترنت جهانی کافیست.

البته انتظار نداشته باشید که چنین سرعتی به زودی به خانه ها -مخصوصا کشور ما- بیاید؛ چرا که در حال حاضر تولید گسترده چنین کابل هایی امکان پذیر نبوده و زیرساخت های فعلی از آن پشتیبانی نمی کنند. اما حداقل می توانیم از قوه تخیل کمک بگیریم و روزی را تصور کنیم که به کمک چنین سرعتی در فضای وب بتوانیم 317060 فیلم سینمایی که در دیتابیس IMDB موجود است را در دو ساعت و نیم دانلود کنیم.دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

با عضویت در سایت بیتنا می‌توانید به‌راحتی کامنت گذاشته و یا به کامنت های دیگران رأی دهید
دیدگاه کاربران مهمان پس از تائید نمایش داده خواهد شد
اعتبار سنجی کاربر