ویندوز 9 : هرچیزی که تا الان از سیستم عامل بعدی مایکروسافت می دانیم

ویندوز 9: هرچیزی که تا الان از سیستم عامل بعدی مایکروسافت می دانیم

1
0
2

تصور می کنید که پذیرش اجباری و شاید هم نه چندان موفق ویندوز 8 از سوی کاربران ویندوز باعث شده تا مایکروسافت استراتژی سیستم عاملش را تغییر دهد؟ ظاهرا لازم است دوباره فکر کنید... چرا که نسخه بعدی ویندوز -که ویندوز Threshold یا ویندوز 9 نام دارد- مجددا از اینترفیس مبتنی بر کاشی یا tile های مخصوص مایکروسافت برای منوی استارت استفاده می کند و البته شاهد فیچرها و بهبودهایی هم خواهیم بود.

بنابر عکس ها و ویدیوهای لو رفته از پیش نمایش های این نسخه٬ ویندوز 9 خواهد آمد تا منوی استارت کلاسیک و منوی استارت کاشی شکل را به هم پیوند بزند. البته مایکروسافت با ارائه آپدیت هایی برای ویندوز 8 اندک تلاش هایی هم برای انجام این کار در آن داشت و البته بسیاری از کاربران به استفاده از همان سیستم کاشی ها ادامه دادند. این مسیر در ارائه ویندوز 8.1 نیز مشخص بود؛ جایی که کاربران می توانند از دسکتاپ کلاسیک ویندوز و یا نسخه جدیدتر آن همراه با منوی استارت جدید استفاده کنند.

ایده ویندوز 8 یعنی استفاده از کاشی های مربعی بزرگ٬ اینترفیس واحدی روی همه دستگاه ها داشت؛ از تبلت های کوچک تا all-in-one های 27 اینچی. البته نکته مهم این است که لمسی بودن صفحه اینجا یک فاکتور تاثیرگذار است و در پی این اتفاق٬ از دو سال پیش بسیاری از لپتاپ ها دارای قابلیت لمسی شده اند.

 

ویندوز 9

 

 

پنجره های بیشتر در ویندوز

یکی از مهم ترین تغییراتی که از همان تست های اولیه ویندوز 9 و تصاویری که به بیرون درز کرد مشخص شده بود٬ قابلیت اجرای برنامه های ویندوز 8 در قالب پنجره های ویندوز است. در واقع برنامه های ویندوز 8 به گونه ای طراحی شده اند که از همان طراحی کاشی ها پیروی کنند و فقط به صورت تمام صفحه یا فول اسکرین به نمایش در می آیند و امکان تغییر سایز آنها وجود ندارد. علاوه بر این٬ در ویندوز 8 به جای دکمه های کلاسیک ویندوز برای بستن پنجره یا مینیمایز کردن آن٬ باید از جسچرهای دستی یا چند حرکت با موس استفاده کرد.

سر انجام در ویندوز 9 شاهد اضافه شدن نوار بالایی هستیم که دکمه های بستن و کوچک کردن پنجره در آن قرار خواهد داشت. البته هنوز هم برنامه های ویندوز فقط می توانند به صورت فول اسکرین و یا چند برنامه در کنار هم و در یک صفحه مشترک اجرا شوند.

برنامه های ویندوز 8 که در ویندوز 9 به صورت پنجره ای هستند٬ می توانند بر روی دسکتاپ کلاسیک هم اجرا شوند. در این حالت٬ دکمه منو در قسمت بالا سمت چپ پنجره اضافه می شود و قابلیت هایی که پیش از این در نوار Charms موجود بودند را از طریق دکمه منو در دسترس قرار می دهد. شاید بتوان گفت که اینجا شاهد ترکیب دو محیط اجرایی مختلف خواهیم بود.

 

 

تجدید نظر در Charms Bar

احتمالا یکی از تغییرات در سیر تکامل ویندوز از نسخه 8 به 9 تغییر در Charms Bar خواهد بود. Charms Bar همان نوار سمت راست ویندوز 8 است که در صفحه های لمسی با کشیدن انگشت از راست به چپ و در دستگاه های غیر لمسی با بردن موس به گوشه های سمت راست نمایان می شود. در این نوار یک دکمه ویندوز به صورت مجازی تعبیه شده و تنظیمات مورد نیاز ویندوز و (در هنگام استفاده از اپلیکیشن ها) تنظیمات اپلیکیشن مورد نظر در آن وجود دارد.

دسترسی به این نوار در دستگاه های غیر لمسی که تاچ پد دارند (مثل لپتاپ ها) در بعضی مواقع دشوار است و ممکن است به دلیل طراحی خاص برخی تاچ پدها شما نتوانید به این راحتی ها از نوار Charms استفاده کنید.

در برخی از گزارش ها گفته شده که در پیش نمایش های فعلی ویندوز Threshold نوار Charms وجود ندارد و قابلیت های آن در جایی دیگر قرار گرفته اند.

 

 

دسکتاپ های بیشتر٬ فضای ابری بیشتر

قابلیت جدیدی که احتمالا در ویندوز 9 وجود دارد٬ دسکتاپ های مجازی است که به شما اجازه می دهد چند صفحه دسکتاپ فعال برای خودتان ایجاد و آنها را شخصی سازی کنید. شما می توانید به کمک لمس یک دکمه -که گفته می شود احتمالا در سمت راست taskbar دسکتاپ کلاسیک است- بین صفحات جا به جا شوید. این قابلیت می تواند یک ویژگی مهم برای کاربرانی باشد که از دسکتاپ استفاده زیادی می کنند و ارائه ویندوز 8 شاید کمی آنها را دلسرد کرده بود.

ویندوز 9

همچنین شاهد ادغام بیشتر سرویس های مایکروسافت خواهیم بود. به طور خاص٬ شاید مایکروسافت با سرویس فضای ابری OneDrive کاری را بکند که پیش از این اپل به کمک iCloud انجام داد. احتمالا اسکایپ یکی از اپلیکیشن هایی خواهد بود که با فضای ابری ادغام می شود. اتکای هرچه بیشتر به فضای ابری روز به روز مهم تر می شود؛ تا جایی که در برخی لپتاپ ها مانند سری Stream جدید HP ابزارهایی مشابه ابزارهای Chromebook ها درنظر گرفته شده.

پیش نمایش فنی این محصول در اختیار برخی از توسعه دهندگان قرار گرفته و احتمالا شاهد معرفی رسمی ویندوز 9 در رویداد 30 سپتامبر (8 مهر) خواهیم بود. شاید اگر این ویندوز در 30 سپتامبر معرفی شود٬ در پاییز امسال به بازار عرضه شود.دیدگاه‌ها

تصویر هادیان

خدا میدونه چی میخوان تحویل بدن...!
والا الان دیگه همه به فکر سودکردن هستند و کسی به فکر کاربردی بودن نیست.
فقط می خوان یه چیز جدید بزنن، بعد ازش پول دربیارن.
البته تو ایران ما ، از حق کپی رایت و خرید نرم افزار خبری نیست...!

افزودن دیدگاه جدید

با عضویت در سایت بیتنا می‌توانید به‌راحتی کامنت گذاشته و یا به کامنت های دیگران رأی دهید
دیدگاه کاربران مهمان پس از تائید نمایش داده خواهد شد
اعتبار سنجی کاربر