4 راه برای بازگشت به مسیر خلاقیت٬ پس از شکست یک ایده

4 راه برای بازگشت به مسیر خلاقیت٬ پس از شکست یک ایده

0
0
0

فرقی نمی کند یک ایده تجاری داشته باشید و یا بخواهید به دنبال ایجاد کمپینی در یک رسانه اجتماعی بروید٬ در هر صورت رسیدن به یک ایده جذاب٬ وزین و کامل و مدیریت آن تا مرحله اجرا همواره خسته کننده است؛ هرچقدر هم که به آن ایده علاقه داشته باشید٬ نمی توان این خستگی را کتمان کرد.

اما چه اتفاقی می افتد که پس از ساعت ها وقت گذاشتن بر روی یک طرح و برنامه ریزی برای آن٬ متوجه می شوید که دیگر بیش از این به ایده موردنظر علاقه ندارید؟

واقعا سخت است که بخواهید دوباره از ابتدا شروع کنید؛ مخصوصا اگر هزینه کرده باشید٬ برنامه ریزی اجرایی کرده و زمان برای آن گذاشته باشید. اما توجه به این تصمیم٬ می تواند مهم ترین تصمیم اقتصادیتان تا به حال را رقم بزند. زیرا اگر احساس بدی به یک ایده دارید٬ می توان گفت حتما در قسمتی از آن مشکلی وجود دارد.

حالا نکته مثبت کجاست؟ لازم نیست که حتما کل آن ایده آزار دهنده را دور بریزید. اگر شما در اجرای یک ایده کمی دو به شک هستید٬ این 4 راه را یاد بگیرید تا به ریشه مشکل برسید و راه بازگشت به مسیر موفقیت را از همان جا اصلاح کنید.

 

۱. ایده تان را بشکافید تا ...

برای چند لحظه فراموش کنید که چقدر برای این پروژه یا ایده مستندسازی کرده اید و زحمت کشیده اید. به اولین روزهای کار بر روی این ایده فکر کنید و اینکه چه چیزی در آن شما را به وجد آورده بود؟ امیدوار بودید که به وسیله آن بتوانید چه کار کنید؟ چگونه قرار بود شرکت شما به کمک این ایده سوددهی داشته باشد؟

گاهی اوقات ما به اندازه ای در فاز برنامه ریزی و طوفان های فکری درگیر می شویم که برخی چیزها را از یاد می بریم. فراموش می کنیم که چطور روزی به این فکر می کردیم که ایده فعلی یک ایده جذاب برای شروع است.

یک بار که به این سوالات دقت کنید و سپس به برنامه هایتان برگردید٬ بسیاری از مسائل درست خواهد شد. البته در کنار همه این «چرا» ها به نتیجه پایانی مطلوبتان هم فکر کنید. به اینکه چطور می توان از وضعیت فعلی نجات پیدا کرد؟ چه چیزهایی نیاز دارید؟ ظالمانه جواب دهید تا نتیجه بهتری بگیرید!

 

۲. با یک فرد خارج از تیم مشورت کنید

کنار هم جمع شدن افراد برای عملی کردن یک ایده٬ جذاب و جالب توجه است. اما زمانی که با چند نفر دیگر و در کنار هم بر روی یک ایده کار می کنید و همگی به آن توجه کامل دارید٬ هر کدامتان تمایل دارید تا روایت خودتان را از پروژه بیان کنید. این عارضه را تفکر گروهی یا groupthink می نامند. شما بارها و بارها برای اعضای دیگر گروه توضیح می دهید که چه کارهایی کرده اید و چرا آنها را به این صورت انجام داده اید؟ چرا به گونه ای انجام داده اید که کار نمی کند و چرا این پروژه بهترین پروژه تان تا به حال است؟ (حتی اگر چنین احساسی نداشته باشید)

اگر هرکدام از موارد ذکر شده برایتان آشناست٬ زمان آن رسیده تا فردی از خارج گروه در مورد چشم انداز بیرونی گروه نظر صادقانه ای بدهد. فقط مطمئن باشید که همه افراد آن شخص را قبول دارند٬ به نظراتش گوش داده و به آنها اهمیت می دهند.

 

۳. کار دیگری انجام دهید

سینما بروید! برای یک سفر چند روزه برنامه ریزی کنید و یا فصل جدیدی از سریال مورد علاقه تان را تماشا کنید! همه اینها پیشنهادهایی جدی هستند.

در مورد شخص شما نمی دانیم٬ اما بعضی افراد هنگامی که احساس می کنند برخی چیزها سر جای خودش قرار ندارد٬ اولین تصمیمشان این است که شروع به حل مسئله کنند. چیزی که به آن تفکر مجدد می گوییم. اما در اینجا از عجله جلوگیری کنید و در واقع دقیقا برخلافش عمل کنید. برای چند روز از ایده دور شوید و سپس با چشمانی بازتر به سراغ آن بیایید. آیا هنوز هم به نظرتان مشکل وجود دارد؟ اگر جواب بله هست٬ می توانید تشخیص دهید که این مشکل دقیقا از کدام قسمت ناشی شده؟

 

۴. از دور انداختن ایده نهراسید

در بدترین حالت ٬ ممکن است نیاز باشد تا همه چیز را دور بریزید. می دانیم که حتی فکر کردن به آن شما را ناراحت می کند. اما ممکن است باعث شود تا کمی از شر مشکلات فراوان خلاص شوید؛ زیرا پس از این کار دیگر مجبور نیستید به صورت مدام و سخت بر روی پروژه ای که دیگر علاقه و یا اعتقاد زیادی هم به آن ندارید٬ وقت بگذارید. همچنین فرصتی خواهید داشت که بر روی ایده های دیگری که چندی پیش در فکرتان بود٬ تمرکز بیشتری داشته باشید.

به یاد داشته باشید: دور انداختن یک ایده به معنای شکست نیست؛ بلکه به معنای باز کردن فضای ذهن برای موضوعات بهتر است.

همواره به خود یادآوری کنید که راه مشخصی برای رسیدن به یک نتیجه متفاوت و درست وجود ندارد. بنابراین دفعه بعدی که احساس کردید دوباره به مشکل برخورده اید٬ احساس کوتاهی کردن و یا ناراحتی نکنید. به جای آن٬ تلاش کنید تا متوجه شوید مشکل کار کجاست. اگر به دقت به مشکل توجه کنید٬ قطعا می توانید آن را بهبود بدهید.

برچسب ها: 


دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

با عضویت در سایت بیتنا می‌توانید به‌راحتی کامنت گذاشته و یا به کامنت های دیگران رأی دهید
دیدگاه کاربران مهمان پس از تائید نمایش داده خواهد شد
اعتبار سنجی کاربر