گرما،سرما و تولید برق خانه با تکنولوژی پیشرفته سلول سوختی

گرما،سرما و تولید برق خانه با تکنولوژی پیشرفته سلول سوختی

0
0
0

یکی از دغدغه های اصلی بشر از ابتدا تا کنون تامین انرژی لازم برای خانه خود بوده است. اکنون بیشتر این نیاز از طریق سوزاندن سوخت های فسیلی یا انرژی هسته ای تامین می گردد.اما دغدغه ی بشر تمامی ندارد چون می داند که سوخت های فسیلی روزی تمام خواهد شد  و باید زودتر به فکر جایگزینی این منبع انرژی باشد. 

همچنین نوع استفاده بشر از انرژی باعث شده است که دانشمندان به فکر این موضوع هم باشند که هر خانه بتواند انرژی لازم خود را تامین کند تا دیگر نیازمند شبکه های پیچیده انرژی شهری مانند لوله کشی و توزیع سخت انرژی نباشند. بنابر این موسسه فرانهوفر که روی فن آوری های نوین سرامیکی کار میکند در حال کار روی بخاری های نوینی است با نام ویالنت برای استفاده از سیستم سوختی سلولی داخلی برای تامین حرارت و برق از منبع انرژی گاز طبیعی.

تکنولوژی سلول های سوختی در سال 1838 کشف شد و در سال 1960 در برخی فضاپیما ها مورد استفاد قرار گرفت. در سال 2009 در ژاپن برای اولین بار دانشمندان توانستند از این تکنولوژی برای تولید برق استفاده کنند. بزرگترین مشکل این نوع سوخت ها گران بود آنهاست. به دلیل این که در برخی از بخش های ساخت این نوع سوخت سلولی نیاز به کاتالیزورهای گران قیمت مانند پلاتین می باشیم که قیمت بالایی دارند.

حالا موسسه فرانهوفر تلاش می کند از گاز طبیعی و فلزات ضعیف تر و ارزان قیمت تر بخاری سلولی تولید کند که با نصب آن در هر خانه بتوان گرما و برق آن خانه را تامین کرد.اکنون این تکنولوژی در حال آزمایش روی 150 خانه در اروپا می باشد تا اگر امکان عرضه ی عمومی پیدا کرد بصورت رسمی به بازار عرضه شود.دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

با عضویت در سایت بیتنا می‌توانید به‌راحتی کامنت گذاشته و یا به کامنت های دیگران رأی دهید
دیدگاه کاربران مهمان پس از تائید نمایش داده خواهد شد
اعتبار سنجی کاربر